test test

BIREYSEL KOCLUK PROGRAMLARI

Titel tekst


1. Ailede iletişim problemi varsa ya da kopmuşsa,
2. Aile içinde ozellikle kıskançlık, yalan, şiddet varsa ve argo sözcükler kullanilmaya baslamissa,
3. Aile ici problemlere ucuncu sahislarda mudahil olmaya baslamissa,
4. Kayınvalide/kayinpeder sorunu varsa,
5. Ailede cinsel problem varsa,
6. Aldatma ve aldatılma durumu varsa,
7. Sır olabilecek çekti çok özel durumlar varsa,
8. Çocukların eğitiminde anne ve baba yetersiz kalıyorsa,
9. Daha kaliteli anne baba olmak için,
10. Kaliteli mutlu aile olabilmek için, Aile koçundan yardım alınmalıdır.

Aile Koçluğu Programı


Aileye katılan bebekle birlikte ailenin öncelikleri yer değiştirir. Önceden kendini düşünen iki bireyden oluşan aile birliği artık tek bir kalbin mutluluğuna odaklanmıştır ve onun iyiliği için mücadele etmektedir. Ancak bu mücadele esnasında ebeveynler çocukları ve aileleri ile sağlıklı iletişim kurmanın önemini göz ardı edebilmektedir. Çocuklarını belli disiplinlerle yetiştirme öncelikleri, gelecek kaygıları, ön yargılar, mutsuz iş hayatı ve genel stres ile de birleşince mutsuz aile bireyleri gün geçtikçe artmaktadır. Kişinin eğer ailesinde bir takım sorunları var ise bu sorunlar tüm aile bireylerinin yaşamını etkileyebilir. Aile koçu toplumun temeli olan aileye liderlik eden ve kendilerini fark ettirmesini sağlayan çağımızın en önemli mesleklerinden biridir.
Aile Koçuna Kimler Gitmeli?

Titel tekst


– İş yoğunluğundan ailesine yeteri kadar vakit ayıramayanlar
– Aile içi iletişim vb. problemler yaşayanlar
– Çocuklarının kendilerine uzak yaşamalarından şikayet edenler
– Çocuklarıyla sorun yaşayanlar
– Çocuklarına daha iyi bir model olmak isteyenler
– Çocuğunun yaşadığı problemlerde daha fazla yardımcı olmak isteyenler
– Anne ve Baba olma hazırlığında olanlar
Aile Koçluğu Gitmek Size Ne Fayda Sağlar?
– Bilinçaltının büyük kaynaklarına ulaşabilirsin
– Duygularını kontrol edebilmeyi öğretebilirsin
– Çocuğunla daha iyi iletişim kurabilirsin
– Çocuğunu daha iyi tanıyıp anlayabilirsin
– Çocuğunu olduğu gibi kabullenebilirsin
– “Daha iyi ol” demekten daha etkin yollar olduğunu öğrenebilirsin
– Sorun değil, çözüm odaklı yaklaşımı sağlayabilirsin
– Sağlıklı ve dengeli davranışlarla çocuğuna model olabilirsin

OCLUGUEBEVEYN KOÇLUĞU


Mutlu ve daha öz güvenli çocuklar için mutlu aile… Unutmayın! Mutlu aile ortamı mutlu çocuk demektir.
Ebeveyn Koçluğu Nedir?
Çocuğun sağlıklı gelişimi için ebeveyn ve çocuklar arasında güven duygusunu ve karşılıklı sevgi bağını oluşturmayı amaçlayan bir süreçtir.
Anne baba olmanın bir kuralı, bir okulu yok. İçten gelen ve aynı zamanda sonradan kazanılan, öğrenilmiş bir davranıştır. Ebeveyn koçluğu, ebeveynlere destek olan, farklı bakış açısı kazandıran, mutlu bir aile için bağları güçlendirmelerine yardımcı olan, çözüm odaklı ilerleyen bir gelişim sürecidir.
Ebeveyn Koçluğu Ne Sağlar?
· Anne baba olarak çocuğunuzun gelişimine yönelik becerileri edinmenize yardımcı olur.
· Aile içi iletişim becerileri edinmenizi sağlar.
· Çocuğunuzun gelişim basamaklarına uygun farkındalıkları kazanmanıza destek olur.
· Keyifli ebeveyn olmanın yönlerini görmenizi sağlar.
· Anne – baba – çocuk problemlerini etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olur.
· Aynı zamanda ebeveyn koçluğu ile anne ve baba, öz farkındalık kazanarak ve çocuğunu her gelişimsel döneminde daha iyi tanıyarak ailenin geleceğine yatırım yapar.

Öğrenci Koçluğu


Öğrenciler eğitim hayatları boyunca mesleki yaşamlarının tabanını oluşturmak ve daha iyi bir gelecek için farklı kurumlarda öğrenim görürler. Bu süreçte bir yandan kimlikleri oluşurken bir yandan da kişilikleri şekillenir. Günümüzde alınan eğitimlerin çoğu öğrenime dayalı olduğu için gelecekteki meslek seçimlerinde ya da sosyal hayatlarında motivasyon güçlerini, azimlerini, kendi temsil sistemlerini, çalışma yöntemlerini, özgüvenlerini, becerilerini, dengelerini, performanslarını doğru yönlendirme ve kullanma konusunda mutlaka bir desteğe ihtiyaç duymaktadırlar.
Ögrenci koclari öğrencilere gelecekteki yol haritalarını çizmelerinde liderlik edecek, onları geleceğe hazırlayacak, ileride güçlü, özgüveni yüksek, başarılı bireyler olmasını sağlayacak ve geleceğin endişelerinden sıyrılmalarına yardımcı olabilecektir. Öğrenci koçluğu, öğrencilerin potansiyellerinin farkına varıp kendilerini tanımalarını, belirledikleri hedeflere ulaşmalarını sağlamaya yönelik yol haritası çizmelerine yönelik destek sağlayan bir hizmettir.
Her birey başarılı olmak ister. Öğrenci koçunun amacı da öğrencilerin performanslarını artırmaktır. Egtim esnasinda karsilasilan problemler, aile ve cevreden kaynakli degisimler, öğrenciler arasındaki rekabetin artması gençlerin stresli bir dönem geçirmelerine neden olmaktadır. Bu noktada öğrencinin kişisel özelliklerine uygun öğrenme yöntemlerini kullanması, motivasyonunu yüksek tutması, düzenli ders çalışma alışkanlıkları edinmesi çok önemlidir. Aynı zamanda bunları yaparken kendi potansiyelini engelleyen düşünce ve duygulardan da kurtulması gerekir.
Tam da bu noktada devreye öğrenci koçu girer. Koç, uyguladığı bazı teknik ve yöntemlerle hem öğrenciye hem de ailesine yardımcı olur. Okul hayatı boyunca başarılı olmak ve iyi bir egitim kurumunda egitim almak sadece öğrenci için değil ailesi için de önemlidir. Bu noktada koç, ailelerin çocuklarını destekleyici yaklaşımlarda bulunmasına yardımcı olur.
Öğrenci koçluğunda kişisel yeteneklerin ortaya çıkarılması ve bu yeteneklerin kullanılması, öz güven geliştirilmesi, stres, kaygı durumlarının minimize edilmesi, hızlı öğrenme teknikleri, korku, endişe gibi olumsuz duygulardan kurtulunması üzerinde çalışılır.

Titel tekst


· Öğrenci kendisini geliştirecek süreçleri tasarlamayi ogrenir ve bu tasarıma aile ve cevresini adapte etme becerisi kazanir.
· Öğrenci yaşamında danışman, motive eden ideal bir model olabileceğinin bilincine varir.
· Öğrenci yaşamındaki tüm süreçleri dengede tutabilme becerisine sahip olmaya baslar.
· Öğrenci kişisel olarak hangi tarzda öğrenebildiğini ögrenir.
· Öğrencinin zihnini ve duygusal değişimlerini takip edebileceksin.
· Öğrenci istenmeyen alışkanlıklarından kurtulmayı ögrenir.
· Öğrenci iletişim becerilerini arttırabilir.
· Öğrenci ihtiyaç duyduğunda psikolojik boyutta rahatlayabilecegini ve yeni bir bakış açısına ulaşabilcegini ögrenir.

Titel tekst


Öğrenci Koçluk Hizmetinin Faydaları
Öğrenci Koçu,
· Bireyin kendini tanımasına yardımcı olur.
· Gelişimini sabote eden bakış açılarını değiştirmesini ve yeni bakış açısı kazanmasını sağlar.
· Okuldaki başarısını artırıp düzenli ders çalışma alışkanlığı kazanma sürecinde öğrenciye yardım eder.
· Hedef belirleme ve hedeflerine ulaşma konusunda öğrenciye destek olur.
· Etkili ders çalışma yöntemleri ve zaman yönetimi becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.
· Öğrenci koçluk hizmeti ile öğrenci, sınav kaygısı ile baş edebilmeyi ve stres durumlarını kontrol edebilmeyi öğrenir.

ILISKI KOCLUGU


Her insan dünyaya gelmesi ile birlikte çevresindeki ilişki ağının bir parçası olur. Sosyal bir varlık olarak insan, sosyal çevre de var olmak, iyi ilişkiler geliştirmek, ev, aile, ikili ilişkiler ve arkadaş çevresinde de bu ilişkiyi doğru iletişim ile devam ettirmek ister. İnsanın ilişkileri yaşamını, psikolojisini, hayattan aldığı zevki ve tatmini belirleyen önemli bir etkendir. İlişkilerimizin kalitesi hayatımızı da doğrudan etkilemektedir. Hatta öyle ki bazen doğru iletişim kuramadığımızda hayatımızın çıkmaza girdiğini düşünebiliriz. Bazen de en mutlu anlarımıza yelken açarız. Bu durum özellikle ikili ilişkilerde daha sık gözlemlenir. Sevdiğiniz kişi ya da eşiniz ile doğru iletişim kuramadığınızda bu sizin sosyal hayatınızı, iş hayatınızı ve kişiliğinizi derinden etkileyebilmektedir. Bu nedenle pek çok ilişki türünde İlişki koçluğu destekleyici bir süreç olarak görülür.
İlişkilerinizde problem mi yaşıyorsunuz? Evliliğinizde eşinizle birlikte çözemediğiniz iletişim problemleri mi var? Bir türlü mutlu olamıyor ve kendinizi çıkmazda mı hissediyorsunuz? Ya da günümüz koşullarında stres, yoğun iş temposu gibi etkenlerin ilişkileri zedelediğini ve uzun süreli ilişkilerin varlığını yitirdiğini mi düşünüyorsunuz? Bu durumlari degistirmek ve sorularınizin cevablarını bulmak isterseniz İlişki Koçunuz sizi bekliyor.
Yaşamımızın en temel noktasını ilişkilerimiz oluşturur. Bu nedenle yaşadığımız ilişkilerin dengeli, sağlıklı, sürdürülebilir ve bizimle uyumlu olması kaliteli yaşam için öncelikli ve önemlidir. Ancak bazen duygusal ilişkilerimizde sorunlar yaşar ve çıkmaza gireriz.

İşte bu noktada ilişki koçu devreye girerek ilişkinizde daha sağlıklı adımlar atmanıza, yeni bakış açısı kazanmanıza, sorunlarınızın üstesinden kolayca gelmenize yardımcı olur.
İlişki Koçu Kimdir?
İlişki koçu, bireyin hem kendi beklenti ve ihtiyaçları hem de partnerinin beklenti ve ihtiyaçları arasındaki dengeyi kurmasına, ilişkilerin sürdürülebilir olması için ilişkiyi yeniden yapılandırmalarına yardımcı olan kişidir.
İlişki Koçluğunun Faydaları Nelerdir?
İlişki koçluğu hizmeti;
· İlişkinize farklı bakış açısı ile yaklaşıp sağlıklı, dengeli ve sürdürülebilir ilişki becerilerini kazanmanızı sağlar.
· Bilinçli kararlar ve hedefler geliştirip güven duygunuzun oluşmasına yardımcı olur.
· Çatışmaları doğru bir şekilde ele alıp çözüme kolayca gidebilmenizi sağlar.
· Güçlü bir sevgi bağı kurabilmenize yardım eder.
· Karşılaştığınız problem durumlarının üstesinden gelebilme becerisini elde etmenizi sağlar.
· Sizi mutlu eden sağlıklı ilişkiler kurmanızı sağlar.
· Bireysel farkındalığınızı artırır.
· Daha huzurlu ilişkiler kurmanızı sağlar.